Home » Odchudzanie » Niebezpieczny zespół metaboliczny

Niebezpieczny zespół metaboliczny

mężczyzna z cetymetremZespół metaboliczny, kiedyś zwany zespołem X to dolegliwość dotykająca ponad 26% Polaków. To zastraszający odsetek, zważywszy na to, że zespół metaboliczny jest czynnikiem ryzyka groźnych choroba, które nieleczone pogarszają jakość życia oraz powodują przedwczesną śmierć. Problem zespołu metabolicznego dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Niepokojący jest fakt, iż coraz częściej symptomy tych dolegliwości można zaobserwować także u dzieci i młodzieży.

Czym jest zespół metaboliczny i jak go rozpoznać?

Zespół metaboliczny (ZM) to zbiór powiązanych ze sobą czynników, których obecność zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, miażdżycę oraz wystąpienie powikłań sercowo-naczyniowych. Pacjenci cierpiący na ZM mają dwukrotnie wyższe ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca oraz pięciokrotnie wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z pacjentami bez takiego schorzenia. Za obowiązujące kryteria rozpoznania zespołu metabolicznego uważa się wytyczne IDF (International Diabetes Federation) oraz modyfikacje wprowadzone przez NCEP-ATPIII (National Cholesterol Education Program-Adult Treatment Panel III).

talia kobietyKryteria rozpoznania ZM, według IDF (z 2005 roku) to występowanie otyłości brzusznej (obwód talii u mężczyzn ≥ 94 cm, u kobiet ≥ 80 cm) i dodatkowo współistnienie co najmniej 2 z poniższych czynników:

  • trójglicerydy ≥ 150 mg/dl lub leczenie dyslipidemii
  • cholesterol HDL < 40 mg/dl u mężczyzn, < 50 mg/dl u kobiet lub leczenie dyslipidemii
  • ciśnienie tętnicze ≥ 130/85 mm Hg lub leczenie nadciśnienia tętniczego
  • glikemia na czczo ≥ 100 mg/dl lub leczenie cukrzycy typu 2

Przyczyny zespołu metabolicznego

Główną przyczyną , która doprowadza to takiego stanu jest niewłaściwy tryb życia. Zachwiany bilans energetyczny przyczyniający się do powstania nadwagi i otyłości. Zbyt dużo jemy (przyjmujemy za dużo kcal), za mało mamy ruchu (za mało kcal wydatkujemy).

Jak się ustrzec?

Przede wszystkim należ kontrolować swoją masę ciała i nie dopuścić do pojawienia się nadwagi, już nie wspominając o otyłości. Jeśli już na nie cierpimy zadbajmy o redukcję masy ciała, tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań. Prawidłowa dieta pozwoli nie tylko na zrzucenie nadwagi. Poprawi także profil lipidowy, tolerancję glukozy, zmniejszy ciśnienie tętnicze krwi oraz usprawni funkcjonowanie wielu narządów.

Prawidłowa dieta powinna:

  • miseczka musliByć dopasowana pod względem wartości energetycznej i dostarczać tylu kilokalorii, ile potrzebujemy aby zdrowo i bezpiecznie chudnąć.
  • Eliminować tłuszcze zwierzęce (wieprzowina, baranin, tłuste mleko, śmietany, boczek, salceson, podroby, tłuste sery żółte, białe) oraz tłuste, ciężkostrawne, smażone potrawy. Tłuszcze zwierzęce, będące źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych bardzo niekorzystnie wpływają na profil lipidowy. Dodatkowo z diety należy wykluczyć źródła izomerów trans kwasów tłuszczowych, które znajdują się w przetworzonej żywności, twardych margarynach, czekoladzie, słodyczach oraz produktach instant (sosy i zupy w proszku). Izomery te niekorzystnie wpływają na ilość trójglicerydów we krwi.
  • Ograniczać źródła cukrów prostych, obecne w słodyczach, sokach owocowych, słodkich napojach, wodach smakowych, napojach izotonicznych i energetycznych oraz  w owocach. Cukry proste zwiększają ryzyko rozwoju otyłości brzusznej.
  • Eliminować sól i wszelkie jej źródła przetworzoną żywność, słone przekąski (chipsy, pop-corn, nachos, orzeski ziemnie, paluszki słone), żywność typu fast-food, gotowe mieszanki przypraw i kostki rosołowe.
  • Opierać się o produkty zdrowe i zalecane. Wato w menu uwzględnić pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięsa (drób i indyk bez skóry), ryby (tłuste i chude), warzywa, owoce, naturalne i chude mleko i produkty mleczne, potrawy z roślin strączkowych.
  • Uwzględniać odpowiednią ilość (około 2 litrów dziennie) średniozmineralizowanej, nieskosodowej, niegazowanej wody.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie będzie wyświetlany. Required fields are marked *

*